Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Totalita a Václav Moravec

14. 02. 2018 12:52:57
Bohužel je to tak , že pan Moravec si vybírá témata, kterým nerozumí. A proto o nich pojednává jen na povrchu a vůbec se nesnaží jít na podstatu skutečnosti. Totalita je jen jeden z možných způsobů vládnutí. Skutečnost, že ony dva

totalitní druhy vládnutí jsme měli na našem území, jeden krátce a druhý dlouze, vůbec neřeší podstatu totality, ale jen popisuje emoce, které lidé mají ve spojitosti s totalitou.

A i když celý pořad začal poměrně slušně ve smyslu , že se bude snažit odhalit podstatu, pak zkolaboval jen do plytkých otřepaných a nic neříkajících frází. Ale zůstanu chvíli u těch dobrých pokusů pana Moravce, i když nevyváženě nedotažených do konce.

Jako jeden z hlavních rysů totalitních režimů byl uveden strach. Jenže ono je to jinak. Strach je základním předpokladem pro úspěšnou manipulaci. A tím se strach stává nejen rysem totalitních systémů, ale jakékoliv vlády kdykoliv za posledních několik tisíc let. Včetně dneška. Krom strachu jako předpoklad pro možnou a dobou manipulaci národa, tedy masy lidí je i pocit viny. Tohle vám potvrdí i velmi málo erudovaný psycholog.

Strach v totalitních systémech byl většinou zamířen na zmaření života neposlušného jedince a jeho rodiny. Ale to dělali i samurajové v Japonsku, kdy měli právo kohokoliv kdykoliv zabít a to je i pro to, že se na ně dotyčný člověk podíval "drze" či jen s nedostatečnou úctou v očích. Tedy je nutné z hlediska faktoru strachu počítat samurajský japonský systém za totalitní systém vládnutí.

V církvi byl znám systéme exkomunikace, tedy vyloučení. Toto vyloučení mělo za následek pomalou smrt dotčené osoby, protože když byla vyloučena z komunity, zahynula. A lidé měli tedy z této exkomunikace strach. JE TEDY I CÍRKEV TOTALITNÍM SYSTÉMEM. A to přesto, že jí náš stát dává obrovské finance, které ovšem nebyl ochoten dát soukromým osobám, které dostaly v restituci majetek zpět ale zničený, dlouho používaný a to bez náhrady. Je tedy vidět, že i naše vláda se raději bratříčkuje s totalitními systémy vládnutí a o spravedlnosti si nechává jen zdát.

Strach se používá dle potřeby k vládnutí i v USA. A to jako příklad vezmeme strach ze SSSR, kterým státní systémy krmily své americké občany, především pak éra McCarthyho. Ale i éra od roku 2001 11. září. Od té doby se pod vedením Bushe zavedl tzv Patriot Act se spoustou nových zákonů vzbuzujících strach. Je tedy i USA totalitním systémem. Podle slov pana Moravce a jeho hostů, protože uplatňuje strach vůči svému vlastnímu obyvatelstvu jako nástroj vládnutí a jako nástroj další manipulace.

Ve skutečnosti je to tak, že vládnoucí třída vždy uplatňuje strach jako formu vládnutí. Jediné co se skutečně mění je forma toho strachu, tedy jak je strach vyvoláván na na co míří. V dřívějších společnostech strach mířil přímo na život člověka a vyhrožovalo se likvidací života jakýmkoliv způsobem. To bylo dříve, kdy lidský život ještě neměl tu dnešní hodnotu a v dobách kdy smrt automatiky patřila k životu. S postupujícím zjemněním lidské "duše" již není nutné hrozit likvidací, tedy zabitím, ale v pohodě stačí hrozit zničením kvality života. A tím se mění druh strachu, ale má stejný či velmi podobný efekt. Lidé žijící ve strachu jsou lépe manipulovatelní.

Dnes stačí zavést strach ze ztráty pracovního místa a není nutné hrozit likvidací tedy usmrcením, tak jak tomu bylo v dřívějších společnostech a ještě i v některých dnešních na nízkém stupni vývoje.

Právě tak stačí dnes dávat lidem za vinu, tedy jim nastrkat do hlavy pocit viny, za to, že máme oteplování. Ale to není vina lidí, jen se jim to neustále podsouvá. A to stačí , protože to funguje. Strach není výsadou něčeho, čemu naivně říkáme totality, je to faktor používaný v jakékoliv společnosti k udržení daného chtěného pořádku. Tedy toho pořádku, který si nastolila vládnoucí třída. Pořádku výhodném pro tuto vládnoucí třídu.

A to je něco co pan Moravec z pochopitelných důvodů nikdy nesmí říci, přišel by o místo a to by znamenalo veliké zhoršení jeho kvality života. tedy i on dnes nutně cítí tento strach a žije tedy v totalitním systému. Podle jeho slov.

Tolik o strachu jako atributu totalit. Omyl, je to atribut jakékoliv lidské společnosti, kde je vládnoucí třída. A ta je zatím všude.

A z tohoto hlediska lze pak hodnotit jak celý pořad tak i pana Moravce a jeho panalisty jako vysoce manipulativní v tom smyslu, že se nám snaží říci, že my dnes máme svobodu. Což bylo další téma hovoru.

Co se svobody týče je to tak, že máme větší kus svobody politické. Což se především projevuje v mnohem vyšší jednoduchosti a možnosti cestovat do jiných kultur. Ale ne od všech. Dokonce některé kultury s námi údajně vysoce přátelské nám nedovolují běžné svobodné cestování k nim ale je nutné si opatřit víza za nějaký bakšiš.

Téma svoboda je také velmi ošemetné. Jde o to co vnímáme jako svobodu a co si ani neuvědomujeme, že je také svoboda ale my to nevíme. Především jsou dvě základní svobody. Jedna politická, kde nějaká státní moc diktuje co se smí a co ne a povoluje či nepovoluje něco, co by občan rád udělal. Jen si vzpomeňte na právo první noci. A druhá svoboda je ekonomická. Tedy co všechno si mohu ekonomicky dovolit, a kolik ekonomických restrikcí mám. Čím člověk více vydělává tím více se mu zdá, že je svobodný. Jenže nikdy nebude svobodný absolutně. O to se postarají otrocké řetězy ekonomických pout. Jen si všimněte jak nás banky tlačí k tomu abychom platili jen kartou či telefonem, tedy pokud možno ne fyzickými penězi a jak nás zároveň tlačí k tomu abychom si vše na účtu dělali sami, aby s tím banky neměly práci a mohli i nadále propouštět a tím si snižovat náklady a více vydělávat.

A s tím je spojena i otázka Orwelovské kontroly, tedy totalitního sledování všech. To se děje jak kamerami tak i pomocí sledování všech účtů všech lidí na sociálních sítích, protože tam na sebe lidi prozradí více než by řekli kamarádovi nebo manželce do očí. A jsou tedy kompletně sledovatelní. Jsou sledovatelní pomocí GPS a jsou i sledovatelní podle bankovních účtů, protože i ty běží přes kontrolu tajných služeb. A navíc to umožní tajným službám kdykoliv kohokoliv "exkomunikovat" jak to dříve dělala církev, a to jen tím, že mu ukradnou osobnost. On či ona přestanou existovat ve všech počítačích světa, veškeré účty v bankách, ve všech klubech a dalších bude tato osoba vymazána. A je totálně nahraná. A to je totální kontrola nad lidmi. Jen je jiná než byla dříve a to jen a jen na základě technologického pokroku.

Tedy podle všech atributů máme dnes totalitní vládu a totalitní období. To, co pan Moravec staví na odiv jako TOTALITU, není totalita, ale jen atributy systému jakéhokoliv vládnutí. A vládnutí zde bylo vždy, jen mělo různé formy. Ale vždy tam byl jako atribut vládnutí strach a omezená svoboda jak politická tak i ekonomická. A to bylo vždy. A je tedy téma totalita, podaná ve verzi programu pana Moravce jen jiný odvar jakéhokoliv vládnutí, je to jen forma vládnutí. Tedy je zřejmé, že pan Moravec nepochopil, právě tak jako nepochopili jeho panelisté.

A pak tedy otázka: jak to že to nechápou tak vysoce vzdělaní lidé a jak pak můžeme chtít, aby to chápali méně vzdělaní lidé a ještě jim dáme referendum, aby ve své neschopnosti chápat realitu, mohli nevědomky ničit někomu život svým nepředloženým a zmanipulovaným hlasem?

A jako perličku si nechám poslední část pořadu, kdy se pan Moravec ptá, jestli nenapomáháme nesvobodě, když naši svobodu nenaplníme pozitivními činy? A to sám pan Moravec jako kontrapunkt ke svobodě uvedl jako příklad nesvobody uvěznění ve vězení.

A tak tedy, pokud za daných podmínek člověk nespáchá čin, za který by mohl být uvržen do vězení je svobodný. Tedy neučinil nic negativního. Ale co pozitivního by měl člověk udělat, aby jeho svoboda byla o něco vyšší? Vlastně skoro nic nemůže udělat. nemůže více vydělávat a nemůže donutit cizí kultury, aby k nim směl na návštěvu, kdy se mu zachce, prostě ta cizí vláda si chrání své území i pomocí povolení ke vstupu na toto území a to pomocí víz. Takže jaké pozitivní činy měl pan Moravec na mysli?

Tato jeho poslední otázka je jen ukázkou vysoké manipulace, protože tato otázka je ve své samotné podstatě nejen nesmyslná ale silně emočně manipulující.

Bohužel jsem několikrát panu Moravcovi psal o tom, jakých chyb se kde dopouštěl, ale většinou reagovali jen jeho podřízení a to velmi nevhodně a od něj jsem nikdy reakci neobdržel a tak tedy se již ani nebudu namáhat se s ním bavit. Nemám důvod. Ale zatím mi nikdo nemůže zakázat říkat svůj názor. I když si stačí vzpomenout na to, jak se v této republice zatočilo s jistým panem PETRÁNKEM, když se stal nepohodlným, protože říkal pravdu. Tedy i toto je prvkem současné doby, ale bylo to i prvkem totality. Tedy žádný rozdíl v podstatě, jen nepatrné rozdíly ve formě projevu systému vládnutí.

Autor: Dalibor Bartoš | středa 14.2.2018 12:52 | karma článku: 34.23 | přečteno: 1524x


Další články blogera

Dalibor Bartoš

Bezpečnost ve světě i doma

Změna bipolárního světa, který byl charakterizován bojem dvou protikladů, tedy sovětského komunizmu a amerického kapitalizmu na druhé straně skončil v roce 1990. A zahájila se doba oligopolní organizace světa. Dnes máme ve světě

17.2.2018 v 12:01 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 254 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Lidská hloupost je nekonečná

Chci tímto článkem podpořit pana Turnera a jeho článek nazvaný Boj s lidskou hloupostí nelze vyhrát, protože na tuto úžasnou lidskou vlastnost narážím neustále. Nepochopení podstaty věci je základem hlouposti. A k tomu napomáhá

10.2.2018 v 10:08 | Karma článku: 19.26 | Přečteno: 819 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Opět ekonomické nesmysly na veřejnoprávní TV

Na toto téma lze napsat několik článků denně, to by jeden potřeboval tým pisatelů. Bohužel. Naivně jsem se domníval, že když na toto téma napíšu jeden článek bude to jasné. Jsem v tomto směru naivka. Na univerzitě to tak bylo. Ale

9.2.2018 v 13:09 | Karma článku: 41.10 | Přečteno: 2686 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Trinkewitz

Boss Babiš si kupuje chudinu dnešní na dluh chudiny budoucí

Aby si koupil přízeň chudiny dnešní, slibuje pro příští rok důchodcům skokové zvýšení důchodů o 900 Kč měsíčně a chudině pracující 10-ti procentní růst průměrných mezd. Ale mlčky přechází otázku, kde na to chce vzít.

18.2.2018 v 7:20 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 163 | Diskuse

Pavel Kamas

Strašení Babišem. Proč to nefunguje?

Stal se z toho již český folklór. Snad každá politická strana má velkou část programu postavenu na jediném člověku - aktuálně premiérovi ČR. Buď s ním chtějí vládnout nebo se proti němu vymezují. Výsledek? Stabilních 35% voličů...

18.2.2018 v 0:25 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 610 | Diskuse

Monika Pilloni

Itálie: učí Korán a arabštinu tím, že bije klackem 3leté až 10leté děti

Itálie, Pordenone. Korán, arabština a bití dětí: vyšetřována 33letá, neautorizovaná učitelka původem z Bangladéše. Vyšetřována za zločin týrání dětí a neautorizovaný výkon povolání.

17.2.2018 v 21:30 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 1291 | Diskuse

Alena Stratilová

Praha a zbytek, nebo zbytek a Praha, lépe řečeno proč i sami sebe dělíme

Před volbami a i nyní, je to stálé téma. Ozývající se hlasy o rozdělané společnosti. Kdo, dělí společnost a proč se necháme dělit "pražáci to zase rozhodnou" bylo slyšet častokrát v den voleb.

17.2.2018 v 16:00 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 432 | Diskuse

Ivo Hnilica

Sestavování vlády - chytré "lišky" vítězí ?

Chceme jednat o vládě. Větší pokrytectví jaké předvádějí volebně “nízko příjmové” strany, člověk hned tak nevidí! Hnutí ANO 2011, by se dále nemělo zdržovat při sestavování vlády a přijmout podporu od výše jmenovaných stran a začí

17.2.2018 v 14:13 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 776 | Diskuse
Počet článků 161 Celková karma 24.46 Průměrná čtenost 907

Jsem ekonom, rád filozofuji a přemýšlím o podstatě věcí a jevů. rád se naučím něco nového, rád poskytuji informace. Mám asi dvacet oblíbených vědních oborů, počínaje astronomií,astrofyzikou, kosmologií, přes krypptologii po genetiku a epigenetiku až ke kulturní evoluci a dnešnímu stavu kultury v politice.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.